Održana završna konferencija projekta „Jaka udruga - sretna zajednica“

Udruga Dobar dan
5 udruga partneri projekta Jaka udruga

Projekt „Jaka udruga-sretna zajednica“ je projekt kojim se Udruga „Dobar dan“ javila na poziv „Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice.

Uz Udrugu „Dobar dan“, kao nositelja, partneri na projektu su: Udruge IKS, Zvono uz Kupu, Maštara i Totalno dobro, o čemu je Irena Donaj, predsjednica Udruge „Dobar dan“ kazala: „Održali smo završnu konferenciju ovog projekta, na koji smo jako ponosni, a trajao je godinu dana s ciljem jačanja kapaciteta relevantnih za područje rada pet udruga iz tri županije, dakle Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Grada Zagreba. Za cilj smo imali osnažiti sve te udruge, zaposlenike i njene volontere, kako bi participirali što snažnije u provedbi rješavanja potreba, problema i kriznih situacija u svojim lokalnim zajednicama. Vrijednost projekta je 65 tisuća eura, približno pola milijuna kuna. U potpunosti je financiran bespovratnim sredstvima koja su osigurana iz Europskog socijalnog fonda i Proračuna Republike Hrvatske. S jedne strane tijekom projekta smo jačali kapacitete udruge kroz 12 edukacija tipa: digitalne kompetencije, on-line poslovanje, pravilnik o radu na daljinu, educirali smo se iz područja društvenog poduzetništva, komuniciranja u kriznim situacijama, kvalitetnog rada s mladima, posebno u kriznim situacijama, uloga volonterizma u razvoju zajednice, poslovno planiranje, marketing, ESI Fondovi i tijekom projekta proveli smo vrlo detaljno istraživanje, odnosno mapiranje potreba djece i mladih s naglaskom na krizne situacije. Unutar projekta razvili smo inovativni volonterski program „Banka vremena i znanja“ i unaprijedili smo web stranicu i aplikaciju Volonteri.hr za međunarodno umrežavanje volontera.“

Voditeljica projekta Marija Magaš je još dodala: „Mislim da smo ovim projektom stvarno osnažili naše kapacitete da bismo mogli sve te naše sposobnosti vratiti lokalnoj zajednici i pomoći u kriznim situacijama. Jedna od važnijih stvari u ovom projektu, što je inovativan, je „Banka vremena i znanja“, znači portal na koji se može prijaviti i ponuditi svoje usluge u razmjenu za neke druge usluge. To je Banka u kojoj se ne trguje novcem nego vremenom, jedan sat je jedan vremenski kredit koji se može zamijeniti s nekim drugim, odnosno ponudit ćete nekome neka svoja znanja i vještine, a poslije se isto tako može dobiti neka usluga za uzvrat. Ono što je isto bilo važno je da smo poticali volonterstvo, odnosno u tri osnovne škole osnovali smo pet volonterskih klubova i proveli pet volonterskih programa. Lokalna udruga IKS iz Petrinje je vrlo aktivna u dijelu volontiranja i promicanja volonterstva, te su imali deset lutkarskih predstava koje su djeci u vrtićima prikazali što je i kako treba biti volonter, tako da od rane dobi potičemo mlade da se uključe u volontiranje.“

Najavila je i mogućnost nastavka ovakvog sličnog projekta: „Nadamo se. Udruzi „Dobar dan“ ovo je prvi projekt sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda, ali nije prvi projekt koji Udruga provodi, tako da očekujemo i buduće projekte, te se nadamo da će i Fond, lokalne vlasti i Zaklada za razvoj civilnog društva prepoznati ovakve projekte i podržati ih u budućnosti, a suradnja koju smo ostvarili s ovim udrugama je hvale vrijedna, vrlo korisna i stvarno, kada smo zajedno jači smo.“

Tekst i dio fotografija preuzeti su s wb stranice https://portal53.hr/odrzana-zavrsna-konferencija-projekta-jaka-udruga-sretna-zajednica/

Ostale zanimljive objave vezane uz ovaj događaj i projekt možete vidjeti na sljedećim linkovima.

https://portal53.hr/lutkarska-predstava-budi-cool-volontiraj-i-potraga-za-blagom-udruge-iks/

https://www.glasistre.hr/hrvatska/2023/02/15/odrzana-zavrsna-konferencija-projekta-jaka-udruga-sretna-zajednica-846275

No items found.